Hlavnou úlohou vysokých škôl ako vrcholných vzdelávacích, vedeckých a umeleckých ustanovizní je okrem poskytovania vysokoškolského vzdelávania aj tvorivé vedecké bádanie a tvorivá umelecká činnosť. Svoje poslanie v tejto oblasti TUZVO napĺňa rozvíjaním, uchovávaním a šírením poznania prostredníctvom výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti. Zverejňovanie jej výsledkov v časopisoch a na vedeckých, odborných alebo umeleckých podujatiach, ako aj tvorba študijných materiálov patria medzi hlavné pracovné povinnosti našich vysokoškolských učiteľov. Na podporu publikačnej činnosti pedagogických a vedeckovýskumných pracovníkov sa rektor našej univerzity prof. Rudolf Kropil rozhodol každoročne – počnúc rokom 2014 – udeľovať ceny za najlepšiu publikáciu knižného charakteru a ceny za vedecký alebo umelecký prínos jednotlivcom alebo kolektívom.
Cena rektora Technickej univerzity vo Zvolene za výnimočné publikácie knižného charakteru za roky 2018 – 2019 bola odovzdaná nasledujúcim autorom knižných publikácií:
- prof. Ing. Jaroslavovi Škvareninovi, PhD., doc. Ing. Jaroslavovi Vidovi, PhD., doc. Ing. Kataríne Střelcovej, PhD., prof. Ing. Jane Škvareninovej, PhD., doc. Ing. Petrovi Fleischerovi, PhD., a Ing. Michal Bošeľa, PhD., všetci z Lesníckej fakulty za vydanie vysokoškolskej učebnice „Globálne zmeny klímy a lesné ekosystémy“. Kolektív autorov pod vedením profesora Škvareninu v spoluautorstve s docentom Minďášom vydal publikáciu, ktorá prináša ucelený komplexný pohľad na dopady prebiehajúcich a v budúcnosti očakávaných klimatických zmien na lesné ekosystémy. Učebnica poskytuje poslucháčom lesníckych a environmentálnych odborov, ako aj ostatným záujemcom z radov odbornej verejnosti plnohodnotný pohľad na dopady klimatických zmien v celom systéme pôda – voda – rastlina – atmosféra a v ekologickej hierarchii jedinec – populácia – spoločenstvo. Navyše dielo prináša informácie o predpokladaných dopadoch na krajinu a naznačuje interakciu zmenených klimaticko-prírodných podmienok prostredia so sociálno-ekonomickým subsystémom. V závere naznačuje východiská adaptačnej a mitigačnej stratégie a navrhuje opatrenia pre racionálne lesné hospodárstvo v podmienkach budúcej klímy.
- prof. Ing. Ivete Hajdúchovej, PhD., z Lesníckej fakulty a doc. Ing. Mariane Sedliačikovej, PhD., z Drevárskej fakulty za vydanie vysokoškolskej učebnice „Finančné účtovníctvo a finančný kontroling“. Vysokoškolská učebnica podáva systematický, výkladovo uspôsobený prehľad poznatkov o finančnom účtovníctve a kontrolingu. Cieľom autoriek bolo oboznámenie čitateľa s podstatou finančného účtovníctva a finančného kontrolingu ako predpokladu úspešného fungovania podniku v trhovej ekonomike. Učebnica slúži ako študijná literatúra na výučbu predmetov účtovníctvo, finančný manažment a finančný a investičný kontroling. Je obsahovo zaujímavá a prínosná nielen pre študentov, ale aj pre širokú odbornú verejnosť a prax. Formou praktických príkladov poukazuje na možnosť implementácie a využívania moderných nástrojov riadenia, čo môže prispieť k zvyšovaniu konkurencieschopnosti podnikov.
- Dr. h. c. prof. RNDr. Lászlóovi Miklósovi, DrSc., RNDr. Anne Špinerovej, PhD., a Ing. Andrei Diviakovej, PhD., všetci z Fakulty ekológie a environmentalistiky za vydanie série troch monografií „Ecological networks and territorial systems of ecological stability“, „Landscape as a geosystem“ a „Landscape-ecological planning LANDEP“. Monografie boli vydané v renomovanom zahraničnom vydavateľstve Springer. Prehľadne spracovávajú teóriu krajinno-ekologického plánovania a špecificky územné systémy ekologickej stability, teda témy, ktorým sa autorský kolektív v spoluautorstve s pracovníkmi SAV dlhodobo profesionálne venuje. Monografie sú doplnené množstvom prípadových štúdií, na ktorých autori osobne participovali, čo uľahčuje aplikáciu teoretických poznatkov pri krajinnom plánovaní.
- Ing. Zuzane Brodnianskej, PhD., a doc. Mgr. Elene Pivarčiovej, PhD., obidve z Fakulty techniky, za vydanie vysokoškolskej učebnice „Prenos tepla a látky“. Autorky vydali publikáciu ako základný študijný materiál pre študentov Fakulty techniky a Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene, ako aj pre ďalšie technicky zamerané odbory vysokoškolského štúdia zaoberajúce sa problematikou prenosu tepla a látky a pre širokú odbornú verejnosť. Pri zostavovaní jednotlivých kapitol autorky vychádzali z potreby dať do študentom rúk taký písomný materiál, ktorý im umožní získať rozsiahle a komplexné vedomosti z predmetnej oblasti. Jednotlivé kapitoly sú doplnené otázkami a úlohami pre samostatné riešenie, pomocou ktorých si študenti precvičia teoretické znalosti a aplikujú ich pri vlastných experimentálnych meraniach. Študenti tak nadobudnú zručnosti z oblasti merania technických veličín, spracovania, vyhodnocovania a interpretácie vlastných výsledkov.
Cena rektora Technickej univerzity vo Zvolene za vedecký prínos za roky 2018 – 2019 bola odovzdaná nasledujúcim zamestnancom:
- Ing. Juliánovi Tomaštíkovi, PhD., z Lesníckej fakulty za významnú publikačnú činnosť. Doktor Tomaštík publikoval v rokoch 2018 a 2019 v spoluautorstve šesť karentovaných prác. Predmetné články sa zaoberajú zisťovaním priestorových informácií najmä o lesnom prostredí. Ide o využitie metód tvorby bodových mrakov (fotogrametria letecká aj pozemná, technológia Google Tango), ale aj použiteľnosť globálnych navigačných satelitných systémov v lesníckom výskume a praxi. Na všetkých 6 prácach sa podieľal ako spoluautor, ako prvý autor figuruje na publikácii uverejnenej v časopise Remote Sensing s IF 4,118.
- Mgr. Elene Farkašovej, ArtD., z Drevárskej fakulty za vedecko-umelecký prínos vedeckej monografie „Podoby dizajnu: Marián Ihring“. Prvá inovatívna publikácia tohto typu na Technickej univerzite vo Zvolene prispieva k skúmaniu novodobej histórie slovenského dizajnu. Báda doposiaľ málo spracovanú epochu vývoja našej profesionálnej dizajnérskej scény po roku 1989. Prináša autentický obraz doby cez viac ako 30-ročný tvorivý príbeh dizajnéra doc. Mgr. art. Mariána Ihringa, ArtD. Dielo je obohatením umeleckých, historických a teoreticko-metodologických skúmaní v oblasti tvorby produktov a prostredia, zároveň je zrozumiteľné pre širokú verejnosť, čím prispieva k popularizácii dizajnu. Vizuálne má prívetivú formu a vysokú úroveň grafického spracovania. Publikáciu si do svojej knižnej zbierky vyžiadalo Slovenské centrum dizajnu. Ohlasy: Designum 2/2019, Duševné vlastníctvo 1/2019.
- Ing. Marekovi Svitokovi, PhD., z Fakulty ekológie a environmentalistiky za mimoriadne významný kvalitatívny a kvantitatívny publikačný prínos. Doktor Svitok sa podieľal na spoluautorstve 14 karentových článkov s Impact Factorom od 0,7 do 5,0. Články sú venované ochranárskej biológii a významu disturbancií pre zachovanie biodiverzity, testovaniu kompetičnej teórie, no najmä ekológii vnútrozemských vôd, ktorá je hlavným objektom výskumu tohto vedca.
- doc. Ing. Jozefovi Krilekovi, PhD., doc. Ing. Jánovi Kováčovi, PhD., a Ing. Tomášovi Kuvikovi, PhD., všetci z Fakulty techniky za významnú patentová činnosť: Zapísané úžitkové vzory:
- číslo 8446 Zariadenie na opotrebovanie zuba pílového kotúča,
- číslo 8372 Zariadenie na prichytenie rezného mechanizmu motorovej píly,
- číslo 8298 Zariadenie na meranie rezných podmienok nástrojov a
- číslo 8555 Odvetvovací nôž s vymeniteľnou reznou hranou
sú výsledkom riešenia VEGA projektov na Katedre environmentálnej a lesníckej techniky Fakulty techniky v oblasti rezných mechanizmov pri rezaní a prvotnom spracovaní dreva. Pôvodcovia sa venujú výskumu vlastností dreva v interakčnom procese spiľovania a prvotnom spracovaní dreva z hľadiska druhu dreviny a typu použitého nástroja, ktorý vo veľkej miere ovplyvňuje energetickú náročnosť procesu rezania. Stanovenie rezných síl, trvanlivosť reznej hrany, životnosť nástroja a obmedzenie hluku či vibrácií generované v systéme stroj – nástroj – obrobok je stále aktuálnou problematikou. Zapísané úžitkové vzory prispeli k rozšíreniu poznatkov potrebných pre vedu a technickú prax.
-ĽB-
Foto: P. Koreň