Vladimír Dedeček za viac ako 50 rokov svojej činnosti architekta zanechal po sebe desiatky stavieb, ktoré dodnes vzbudzujú pozornosť odbornej aj laickej verejnosti.
Jeho modernistické videnie architektúry a nezameniteľný rukopis sa odráža aj na budove Technickej univerzity vo Zvolene, ktorá bola zrealizovaná v 70. rokoch min. storočia. Stavby novátora a zástancu radikálnych riešení v slovenskej architektúre sa nachádzajú v Bratislave, Nitre, Zvolene, Tatranskej Lomnici, ale aj v Čechách.
V Bratislave okrem asi najdiskutovanejšej stavby, premostenia Vodných kasární, respektíve prístavby Slovenskej národnej galérie, projektoval administratívne budovy Incheby, vysokoškolské internáty v Mlynskej doline, budovy Najvyššieho súdu SR a Slovenského národného archívu. Túto budovu neskôr, v roku 1983, ocenili plaketou medzinárodnej konferencie XXII. Table ronde des Archives. Podľa návrhu Vladimíra Dedečka realizovali aj stavbu Paláca kultúry a športu v Ostrave-Vítkoviciach.
Jeho projekt vysokoškolského komplexu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre ocenili v roku 1966 Cenou Dušana Jurkoviča. Stavbu zaradili do ankety ministerstva výstavby SR Slovenská stavba 20. storočia (2001), v ktorej zvíťazila v kategórii občianskych stavieb.
V roku 2015 architektovi, ktorý svojimi projektmi postavenými na Slovensku zaujal aj v zahraničí, udelil Spolok architektov Slovenska Cenu Emila Beluša za celoživotné architektonické dielo a bývalý prezident SR Andrej Kiska udelil Vladimírovi Dedečkovi v roku 2016 vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za dlhoročné mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR v oblasti architektúry.
O práci Vladimíra Dedečka sa píše aj v publikácii z roku 2017 s názvom Vladimír Dedeček - Interpretácie architektonického diela, na ktorej sa podieľali historik architektúry Marián Zervan a architekti Benjamín Brádňanský a Vít Halada. Editorsky ju pripravila Monika Mitášová zo SNG.
Česť jeho pamiatke!
-ĽB-
Foto: TASR, 2016