Súčasťou spomienky bolo čítanie mien deportovaných židovských obyvateľov z mesta Zvolen a okolia ako aj čítanie mien záchrancov židovských životov na Slovensku, ktoré sú uvedené na Múre cti pred židovským cintorínom. Podujatie pokračovalo v aule TUZVO konferenciou pre študentov základných a stredných škôl, spojenou s premietaním filmu Dagmar Mozolovej o záchrancoch. Zúčastnení mali tiež možnosť vypočuť si životný príbeh Ladislava Welvarda – jedného z preživších.
Pri tejto príležitosti rektor univerzity prof. Rudolf Kropil uviedol:
„Univerzity vždy boli a aj dnes sú miestom rozvíjania princípov humanizmu a prostredím pre dialóg v najširšom chápaní zmyslu slova. Sú tiež prostredím pre výmenu názorov, ideí a vzájomné ovplyvňovanie všetkých zúčastnených na procese vzdelávania a výchovy predovšetkým súčasnej mladej generácie. Aj naša Technická univerzita vo Zvolene vždy bola a naďalej chce byť takýmto miestom, a to obzvlášť v dnešnej dobe relativizácie faktov. Preto sme podporili uvedené myšlienky a svojim podielom prispeli k organizovaniu spomienkového Dňa obetí holokaustu a rasového násilia vo Zvolene.“
V rámci spomienkového podujatia sa rektor Kropil stretol s primátorom mesta Zvolen Vladimírom Maňkom a s veľvyslancom štátu Izrael na Slovensku Eitonom Levonom, ktorý prejavil záujem o bližšie spoznanie vzdelávacích, vedeckovýskumných a iných tvorivých aktivít našej univerzity s cieľom nadviazania potenciálnej spolupráce medzi TUZVO a inštitúciami podobného zamerania v Izraeli.
Park ušľachtilých duší je súčasťou komplexu starého židovského cintorína vo Zvolene. Nachádza sa v areáli Technickej univerzity. Je to nielen pamätník židovským obetiam holokaustu, ale je venovaný aj Slovákom, ktorí sa cez druhú svetovú vojnu, počas holokaustu, podieľali na záchrane Židov pred deportáciou do koncentračných táborov. Jeho súčasťou sú Obelisk nádeje (autorom je výtvarník a sklár Palo Macho), ktorý symbolizuje nádej a život a je zo zlepených 620 elipsovitých osem milimetrov hrubých platní výtvarne preparovaného skla a tiež Cesta pokory, ktorá symbolizuje zážitok smrti a znovuzrodenia. Ide o priechodnú, dva metre hlbokú symbolickú hrobku, ktorá vznikla na návrh architekta Petra Abonyiho. Jej sarkofág je vytvorený zo sklených platní naplnených mosadzným drôtom obalenými riečnymi kameňmi od výtvarníka Petra Kalmusa, ktoré symbolizujú modlitby za slovenské obete holokaustu. Tieto platne sú vložené medzi železničné koľajnice, ktoré symbolizujú deportácie židov do koncentračných táborov. Z hrobky sa vychádza po bielych schodoch pri Strome života.
-JL-
Foto: Ján Lichý