V súlade s tradíciou aj tohtoročná konferencia priniesla nové a zaujímavé poznatky v oblasti analýzy rizík financovania lesných podnikov vplyvom globálnych ekonomických a ekologických zmien a poukázala na možnosti využívania obnoviteľných zdrojov v drevospracujúcom priemysle a energetike tak, aby sa dosahovala čo najvyššia pridaná hodnota tejto cennej domácej suroviny.
Konferenciu otvoril rektor TU vo Zvolene a prezident Slovenskej rektorskej konferencie Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD. Pozvanie prijal a referát predniesol aj ďalší významný hosť JUDr. Samuel Vlčan, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Veľmi podnetné a zaujímavé boli vystúpenia odborníkov z praxe: Ing. Tibora Koszeghy, MPH., povereného generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR, Ing. Jána Juricu, gen. riaditeľa štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR, PhDr. Petra Zemaníka, prezidenta Zväzu spracovateľov dreva SR, Ing. Júliusa Jankovského, PhD., člena Prezídia Asociácie priemyselnej ekológie na Slovensku a Ing. Milana Ovseníka, predsedu ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.
Ďalšie zaujímavé príspevky predniesli zamestnanci domácej a zahraničných univerzít, ako aj výskumných ústavov. V príspevkoch sa opierali o výsledky štúdií a vedeckovýskumných projektov. Medzi najvýznamnejšie patrili referáty prof. Dr. Dr. Ing. Ľubomíra Blaška, Ph.D., zo Štátnej lesnej správy Chorin v Nemecku, prof. Ing. Ivety Hajdúchovej, PhD., ktorá v súlade s témou vyžiadaného referátu informovala aj o výsledkoch riešenia projektu APVV – 18 0520 Inovatívne metódy analýzy výkonnosti lesnícko-drevárskeho komplexu s využitím metód zeleného rastu. Doc. Ing. Vilém Jarský, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Prahe informoval o rozdrobenosti vlastníctva lesov ČR a s tým súvisiacich problémoch, Ing. Dalibor Šafařík, Ph.D., z Mendelovej univerzity v Brne sa zmienil o aspektoch spoločensky zodpovedného podnikania v lesníctve ČR a o analýze vývoja cien vybraných sortimentov surového dreva prednášal doc. Ing. Miloš Gejdoš, PhD., z Technickej univerzity vo Zvolene. Jednotlivými blokmi konferencie sprevádzali a o bezproblémový prenos konferencie sa postarali: doc. Ing. Daniel Halaj, PhD., doc. Mgr. Ing. Rastislav Šulek, PhD., Ing. Blanka Giertliová, PhD. a Ing. Ján Kíšik.
Na konferencii bolo prítomných takmer 100 účastníkov, z toho viac ako 20 zahraničných. Prihlásených bolo 25 referátov, ktoré pre nedostatok času neboli všetky odprezentované. V plnom znení sú uverejnené v zborníku z konferencie. Z rokovania boli prijaté závery konferencie, ktoré uverejňujeme v plnom znení.
Na konferencii Financovanie 2021 Lesy – Drevo odzneli vyžiadané príspevky, ktoré sa vrátane diskusných príspevkov, zaoberali nasledovnou problematikou:
- zabezpečením trvalo udržateľného, zodpovedného a transparentného podnikania lesných a drevospracujúcich podnikov, ktoré umožní zvyšovanie výkonnosti a lepší prístup k finančným zdrojom pre podniky v sektoroch lesného hospodárstva a drevospracujúceho priemyslu a financovaním lesného hospodárstva v programovom období 2021 – 2027,
- riešením otázok financovania podnikov v sektore lesného hospodárstva s dôrazom na legislatívne zmeny a možnosti využitia verejných zdrojov na financovanie lesníckych opatrení v kontexte globálnych klimatických a ekonomických zmien, ako aj negatívnych dopadov opatrení súvisiacich s negatívnou epidemiologickou situáciou
- analýzou rizík financovania lesných podnikov z pohľadu získavania a využívania dlhodobých a prevádzkových zdrojov financovania,
- ekonomickými aspektami konceptu PBHL v aktuálnych podmienkach s dôrazom na jeho uplatňovanie v štátnych lesoch,
- analýzou cien dreva a efektívnym fungovaním trhu s drevom, ktoré bude viesť k vytvoreniu transparentného trhového prostredia a následnému dosiahnutiu dlhodobej ekonomickej prosperity a konkurencieschopnosti lesnícko-drevárskeho komplexu,
- možnosťami energetického využitia dreva v aktuálnych podmienkach slovenského energetického priemyslu.
Účastníci konferencie sa zhodli na tom, že konferencia splnila cieľ. Z diskusie a prednesených príspevkov vyplývajú predovšetkým nasledovné neodkladné úlohy, na riešenie ktorých je nevyhnutná aktívna účasť aktérov rozhodovacích procesov na vládnej úrovni:
1. Zodpovedné obhospodarovanie lesných zdrojov, ktoré:
a) bude viesť k ekonomickej prosperite producentov a spracovateľov drevnej suroviny,
b) naplní celospoločenský záujem na plnení ekosystémových služieb lesa a využívaní lesných ekosystémov širokou verejnosťou,
c) naplní ciele zodpovednej rozpočtovej politiky na miestnej i národnej úrovni.
2. Analýza rizík vyplývajúcich zo špecifických podmienok hospodárenia na lesnej pôde v podmienkach globálnych ekonomických a klimatických zmien.
3. Zabezpečenie fungovania lesnícko-drevárskeho komplexu na princípoch zeleného rastu.
Načrtnuté problémy je potrebné hlbšie analyzovať a rozpracovať s odborníkmi vo všetkých oblastiach. Takto vypracované dokumenty sa musia, alebo by sa mali, stať súčasťou vládnej politiky tak, aby producenti aj spracovatelia prispievali k rozvoju slovenskej ekonomiky.
Prof. Ing. Iveta Hajdúchová, PhD.
odborný garant konferencie