Z dôvodu pripomenutia týchto dvoch dní Ministerstvo vnútra SR v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy výskumu a športu SR pripravilo kampaň, ktorej cieľom je upozorniť na možné podvodné správanie pri ponúkaní práce alebo ponuke cestovania.
Snahou je upozorniť najmä mladých ľudí, ktorí sú ochotní cestovať za zážitkami a prácou na to, že aj pri zdanlivo lákavých ponukách sľubujúcich nečakané zážitky sa môžu tieto skončiť tragicky. Pri pracovných ponukách je dôležité jasne poznať pracovnú zmluvu, miesto výkonu práce a ubytovanie. Pri cestovaní do zahraničia za prácou je to ešte omnoho dôležitejšie. Mladí ľudia sa môžu ocitnúť v prostredí, ktoré je im cudzie, v niektorých prípadoch nemusia ovládať reč a následne sa dovolať pomoci býva zložité. Nikto nechce, aby ich snaha spoznávať svet skončila tragicky, preto odporúčame byť vždy opatrní a prezieraví, ako pri hľadaní práce, tak aj pri spoznávaní sveta.
23. september - Medzinárodný deň proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi bol vyhlásený v januári 1999 na Svetovej konferencii koalície proti obchodovaniu so ženami v bangladéšskej Dhake. Ženy a deti sa stávajú obeťami násilia vo vojne, ale aj počas mieru, v spoločnosti a v štáte, ale žiaľ aj v rodine. Tento deň je jednou z príležitostí upozorniť na potrebu prevencie a zvýšenia informovanosti verejnosti v tejto oblasti, ako aj upozorniť na potrebu zefektívnenia pomoci obetiam násilia.
Od roku 2007 si verejnosť pripomína 18. október ako Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Ak sa nám zdá, že otroctvo bolo už dávno zrušené, mýlime sa. Aj dnes sa ľudia kupujú a predávajú. Novodobé otroctvo je v súčasnosti rozbujnené práve tak ako obchod s drogami a zbraňami. Medzinárodná organizácia práce (International Labour Organization ILO) uvádza, že až 18,7 milióna ľudí sa stalo obeťami obchodovania formou nútenej práce alebo sex biznisu. Zarážajúcim je zistenie, že 40 – 50% obetí sú deti. Novodobé otroctvo sa týka aj Slovenska.
-ĽB-