Dňa 6. marca 2020 bol na území SR diagnostikovaný prvý pacient s ochorením COVID-19, ktorého pôvodcom bol vírus SAR-CoV-2. „Už 8. marca 2020 mimoriadne zasadalo Vedenie TU vo Zvolene, ktoré rozhodlo o prerušení prezenčnej výučby od 9. marca 2020. Na TUZVO bola zriadená pracovná komisia pre monitorovanie a vyhodnocovanie situácie a prijímanie opatrení v súvislosti s výskytom a šírením koronavírusu a bolo prijaté Usmernenie č. 1 k zníženiu rizika nákazy koronavírusom. Zároveň bola zabezpečená informovanosť zamestnancov a študentov TUZVO o prijatých usmerneniach prostredníctvom univerzitných informačných kanálov. Vysoké školy reagovali flexibilne na mimoriadnu situáciu. Následne, 12. marca 2020, Ústredný krízový štáb prijal prvé prísne opatrenia ohľadom zatvorení škôl, voľnočasových zariadení, zastavení medzinárodnej prepravy, ale aj zavedení povinnej 14-dňovej karantény pre všetkých, ktorí sa vrátili zo zahraničia,“ uviedol rektor. Tieto a ďalšie vládou SR a Ústredným krízovým štábom prijaté opatrenia napomohli úspešnému zvládnutiu pandémie spôsobenej ochorením COVID-19 v jej prvej vlne.
Prvé výročie od výskytu ochorenia COVID-19 na Slovensku si pripomíname v čase kulminácie druhej vlny pandémie, keď je celé územie Slovenskej republiky v zmysle zavedeného COVID automatu zaradené do IV. stupňa varovania, a to najmä z dôvodu vysokej dennej incidencie pozitívnych prípadov, vysokého počtu pacientov s diagnostikovaným ochorením COVID-19, ktorí sú hospitalizovaní v nemocniciach a na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Množstvo obetí tohto ochorenia prekročil na konci februára 2021 hodnotu 7 000.
Ochorenie COVID-19 sa počas uplynulého roka nevyhlo ani zamestnancom a študentom TUZVO. Počas druhej vlny pandémie, vo všeobecnosti charakteristickej enormným nárastom počtu pozitívne testovaných osôb, postihlo toto ochorenie v období od začiatku septembra 2020 do konca februára 2021 celkovo 55 zamestnancov (8,87 % zo všetkých zamestnancov TUZVO) a 15 študentov (0,83 % zo všetkých študentov denného štúdia, resp. študentov ubytovaných v študentských domovoch TUZVO).
Z hľadiska univerzity mala pandémia najväčšie dopady najmä na oblasť vzdelávania. Už v prvej vlne pandémie boli na úrovni TUZVO prijaté viaceré opatrenia, prechod z prezenčnej na distančnú metódu vzdelávania nevynímajúc. Touto metódou bola realizovaná výučba počas celého letného semestra akademického roka 2019/2020. Prezenčná metóda výučby bola znova obnovená až v zimnom semestri nového akademického roka 2020/2021. Avšak, vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu v krajine a nastupujúcu druhú vlnu pandémie, vláda SR prijala začiatkom októbra 2020 opatrenia, ktoré so zámerom ochrany života a zdravia študentov a zamestnancov vysokých škôl viedli k prerušeniu prezenčnej výučby a opätovnému prechodu na dištančnú metódu vzdelávania.
Počas uplynulého roka vedenie TU vo Zvolene prostredníctvom svojho orgánu krízového riadenia, t. j. krízového štábu, na dennej báze monitorovalo vývoj epidemickej situácie na Slovensku, posudzovalo riziká spojené s prípadným uvoľňovaním prijatých protiepidemických opatrení, prijímalo opatrenia na zaistenie ochrany života a zdravia študentov a zamestnancov TUZVO. Ďalej prof. Rudolf Kropil uviedol: „Spojeným úsilím viacerých osôb zodpovedných za jednotlivé organizačné a riadiace úseky, ale aj vďaka ochote všetkých zamestnancov a študentov podriadiť sa a dodržiavať prijaté opatrenia sa podarilo zabezpečiť bezpečné pracovné podmienky na všetkých pracoviskách TUZVO, za čo vám všetkým patrí veľká vďaka.“
V najbližších týždňoch a mesiacoch nás čaká ešte niekoľko výziev, na ktoré TUZVO bude musieť reagovať. Medzi tieto výzvy patrí pravidelné testovanie či očkovanie pedagogických a nepedagogických zamestnancov vysokých škôl. Pre mnohých to budú osobné výzvy, nie vždy náš vnútorný postoj bude zosúladený s týmito potrebami, avšak sme vzdelávacou inštitúciou, ktorej poslaním je vzdelávanie a pre úspešné napĺňanie našich cieľov je nevyhnutná realizácia výučby prezenčnou metódou. Základným predpokladom k návratu k prezenčnej metóde výučby je vytvorenie a udržiavanie bezpečného prostredia, v ktorom vzdelávací proces prebieha. Za najefektívnejší prostriedok na dosiahnutie čo najvyššej miery tejto bezpečnosti možno v súčasnosti označiť práve očkovanie proti ochoreniu COVID-19 jednou z dostupných vakcín.
-ĽB-
Foto: free pixabay