Projekt SILVANUS je financovaný z programu EÚ Horizont 2020 Green Deal a koordinovaný Università Telematica Pegaso (Taliansko). Zahŕňa 49 partnerov z Európskej únie, Brazílie, Indonézie a Austrálie s rozpočtom 23 miliónov EUR na obdobie 42 mesiacov.
Projekt SILVANUS spája veľké konzorcium interdisciplinárnych odborníkov zo štyroch kontinentov s cieľom bojovať proti hrozbe lesných požiarov a zlepšiť odolnosť lesov voči klimatickým zmenám.
Kľúčovým výstupom projektu je sprístupnenie platformy podporujúcej obhospodarovanie lesov v záujme zvyšovania ich odolnosti voči dopadom klimatickej zmeny a tiež s cieľom predchádzania vzniku lesných požiarov a ich účinnej likvidácii. SILVANUS sa spolieha na odborníkov z oblasti environmentalistiky, technických a spoločenských vied, ktorí spolupracujú s regionálnymi a národnými orgánmi zodpovednými za manažment lesných požiarov v ich krajinách. Vedeckovýskumní pracovníci a inžinieri zapojení do riešenia projektu SILVANUS budú napomáhať orgánom civilnej ochrany efektívne monitorovať lesné zdroje, hodnotiť biodiverzitu, skúmať a vyvíjať presnejšie ukazovatele rizika vzniku požiarov a podporovať praktickú aplikáciu ustanovení bezpečnostných predpisov medzi miestnym obyvateľstvom žijúcim v oblastiach postihnutých lesnými požiarmi a to najmä prostredníctvom kampaní slúžiacich na zvyšovanie povedomia o týchto hrozbách.
V čom je projekt SILVANUS inovatívny?
V období klimatickej krízy, kedy sa lesné požiare stávajú čoraz nebezpečnejšími a ich frekvencia narastá, sa projekt SILVANUS snaží ponúknuť nové technologické riešenia na zlepšenie pripravenosti na zdolávanie a predchádzanie vzniku lesných požiarov. To je možné dosiahnuť integráciou rámca pre spracovanie veľkých dát, schopného analyzovať rôzne zdroje údajov ako sú klimatické modely, údaje o počasí a nástroje na bezkontaktné snímanie objektov na zemskom povrchu, čo povedie k vývoju inteligentných modelov umožňujúcich modelovanie vzniku a šírenia požiaru. Tieto modely budú ďalej doplnené o použitie senzorov umožňujúci zber údajov priamo v teréne (IoT technológie), CCTV technológiu, ako aj ďalšie riešenia pre zobrazovanie a vyhodnocovanie multispektrálnych záznamov s cieľom vývoja pokročilého súboru nástrojov pre potreby detekcie požiaru a včasnej a efektívnej odozvy zo strany hasičských jednotiek. Projekt SILVANUS tiež prinesie a priblíži možnosti využitia senzorových technológií, ktoré využívajú inovatívnu bezdrôtovú komunikačnú infraštruktúru prostredníctvom koordinácie bezpilotných lietadiel a automatizovaných pozemných robotov so zámerom získania prvotných informácií o požiari a koordinácie činností prvých hasičských jednotiek nachádzajúcich sa na mieste zásahu.
Dôležitým aspektom projektu je zohľadnenie odborných znalostí a skúseností hasičov a miestnych obyvateľov, ktorí sú každoročne ohrozovaní lesnými požiarmi, dokonca až ničivými. V rámci projektu SILVANUS bude spustený rozsiahly program umožňujúci zapojenie zainteresovaných strán v lesných regiónoch s cieľom posúdiť indikátory rizika vzniku požiaru, vyvinúť tréningovú metodiku pre hasičov, vyvinúť metodiky pre použitie nástrojov virtuálnej a augmentnej reality, simuláciu reálneho sveta spolu so simuláciou vybraných scenárov záchranných činností. Kampane na zvyšovanie povedomia zainteresovaných strán (najmä miestneho obyvateľstva) budú zahŕňať aj informácie o možnosti využívania mobilnej aplikácie umožňujúcej intenzívnejšie zapojenie občanov do monitorovania rizík v danom regióne a ponúkajúcej službu zasielania automatických upozornení o aktuálnych nebezpečenstvách v regióne a o bezpečnostných postupoch vedúcich k ich sebaochrane a ochrane svojho majetku.
Pilotná implementácia projektu a dlhodobé vplyvy
Inovačné aktivity projektu SILVANUS budú systematicky implementované a demonštrované vo vybraných regiónoch 8 členských štátov EÚ (Francúzsko, Taliansko, Slovensko, Grécko, Česko, Portugalsko, Chorvátsko a Rumunsko). Ďalšie demonštrácie aktivít projektu sa uskutočnia aj v Indonézii, Brazílii a Austrálii.
Aby sa zabezpečilo, že výsledky projektu SILVANUS budú mať dlhodobý dopad, projekt bude zahŕňať odporúčania pre oblasť lesníckej politiky vo vzťahu k obhospodarovaniu lesov, odporúčania pre oblasť stratégie ochrany a obnovy pôdy a vytvorenie cestovnej mapy reprezentujúcej preferované ekosystémové služby lesa v jednotlivých krajinách.
Projekt SILVANUS sa počas trvania svojich aktivít aj mimo neho zameria na všetky tri fázy manažmentu rizík lesných požiarov: prevenciu a pripravenosť, detekciu a reakciu, obnovu a adaptáciu.
Projekt SILVANUS odštartuje svoju činnosť na kombinovanom (prezenčnom a online) stretnutí v Neapole v Taliansku, ktoré je naplánované na 13. a 14. decembra 2021.
Ďalšie informácie na: https://cordis.europa.eu/project/id/101037247
Partneri projektu:
Università Telematica Pegaso (Pegaso Telematic University), Zanasi&Partners, INTRASOFT International SA, Thales, Fincons Spa, Atos IT Solutions and Services Iberia SL, Dell Technologies, Software Imagination & Vision SRL, CNET Centre for New Energy Technologies SA, AdP Valor – Serviços Ambientais, S.A., Terraprima – Serviços Ambientais Sociedade Unipessoal LDA, 3MON, s.r.o., Catalink Limited, Synthesis Center for Research and Education Limited, Expert.AI SpA, ITTI Sp. z o.o., Venaka Treleaf GbR, Massive Dynamic Sweden AB, Fondazione Centro Euro-Mediterraneo sui Cambiamenti Climatici (Euro-Mediterranean Center on Climate Change), EXUS Software Monoprosopi Etairia Periorismenis Evthinis, RiniGARD d.o.o., Micro Digital d.o.o., Politechnika Warszawska (Warsaw University of Technology), Högskolan I Borås (University of Borås), Geoponiko Panepistimio Athinon (Agricultural University of Athens), Centre for Research and Technology Hellas (CERTH) - Information Technologies Institute, Panepistimio Thessalias (University of Thessaly), Associação do Instituto Superior Técnico Para a Investigação e Desenvolvimento (IST-ID), Veleučilište Velika Gorica (University of Applied Sciences Velika Gorica), Ústav Informatiky Slovenská Akadémia Vied (Insitute of Informatics – Slovak Academy of Sciences), Pompiers de l’urgence Internationale (PUI France), The Main School of Fire Service Poland, Agenzia regionale Strategica per lo Sviluppo Ecosostenibile del Territorio (Regional Strategic Agency for the Eco-sustainable Development of the Territory), LETS Italia SRLS, Parco Naturale Regionale di Tepilora (Regional Natural Park of Tepilora), Fundația Pentru SMURD (SMURD Foundation), Asociația Forestierilor din România (Romainan Forestry Association – ASFOR), Kentro Meleton Asfaleias (Center for Security Studies – KEMEA), Elliniki Omada Diasosis Somateio (Hellenic Rescue Team - HRT), Aristotelio Panepistimio Thessalonikis (Aristotle University of Thessaloniki), Ospedale Israelitico (Jewish Hospital Rome), Region of Sterea Ellada (Central Greece), Hasicsky zachranny sbor Moravskoslezskeho kraje (Fire Rescue Brigade of Moravian-Silesian Region), Hrvatska vatrogasna zajednica (Croatian Firefighting Community), Technická Univerzita vo Zvolene (Technical University in Zvolen), Občianske Združenie Plameň Badín (Plamen), Yayasan AMIKOM Yogyakarta (University of AMIKOM Yogyakarta), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation, Universidade Federal do Rio de Janeiro (Federal University of Rio de Janeiro)
Andrea Majlingová, koordinátorka projektu za TUZVO
Zdroj: TS projektu Silvanus