Pri tejto príležitosti sa dňa 31. marca 2025 v konferenčnej miestnosti Rektorátu konalo slávnostné zasadnutie vedenia Technickej univerzity vo Zvolene, na ktorom boli odovzdané Plakety J. A. Komenského za rok 2025.
„Dnes, keď si pripomíname význam učiteľskej profesie, by som chcel vyjadriť úprimnú vďaku a hlbokú úctu všetkým pedagógom. Ich oddanosť odovzdávaniu poznania a vzdelávaniu študentov je neoceniteľným prínosom pre budúcnosť našej spoločnosti. Ich práca nie je len profesiou – je to poslanie, ktoré si vyžaduje vysoko odborné znalosti, ale aj trpezlivosť, empatiu a nadšenie. Som hrdý na to, že sú súčasťou našej univerzity a svojou činnosťou potvrdzujú, akú dôležitú úlohu zohráva vzdelanie v rozvoji jednotlivcov i celej spoločnosti. Prajem im, aby aj naďalej nachádzali v svojej práci inšpiráciu a radosť a aby boli výsledky ich snahy ocenené“, uviedol rektor TU vo Zvolene Rudolf Kropil.
Na základe nominácií dekanov fakúlt, ktoré schválilo Vedenie Technickej univerzity vo Zvolene dňa 17. marca 2025, rektor Rudolf Kropil udelil Plaketu J. A. Komenského za rok 2025 za mimoriadny prínos v oblasti vzdelávania na Technickej univerzite vo Zvolene nasledujúcim učiteľom:
prof. Ing. Jaroslavovi Kmeťovi, PhD., za významný prínos vo vzdelávaní na všetkých úrovniach vysokoškolského štúdia. Počas niekoľkých dekád zabezpečuje výučbu študentov prvého ročníka v rámci predmetu Fyziológia rastlín, ale vyučoval tiež patofyziológiu lesných drevín, ekofyziológiu lesných drevín, či starostlivosť o krajinu. Počas jeho pôsobenia sa prípravný predmet stal pilierom vzdelania absolventov Lesníckej fakulty i Fakulty ekológie a environmentalistiky. Ako pedagóg vždy pristupuje k svojim povinnostiam poctivo a korektne a pri výučbe využíva inovatívne poznatky a moderné metódy. Je autorom viacerých publikácií, ktoré predstavujú hodnotný zdroj informácií pre študentov. Zvlášť treba vyzdvihnúť úspechy prof. Kmeťa v školení doktorandov. Viacerí z jeho študentov pokračovali v kariére ako výskumníci na Lesníckej fakulte, Slovenskej akadémii vied či v Národnom lesníckom centre. Týmto spôsobom zabezpečil pokračovanie a ďalší rozvoj vlastnej vedeckej školy, ktorú počas svojej kariéry dlhodobo a úspešne budoval.
doc. Ing. Františkovi Chudému, CSc., za aktívny a dlhodobý prínos v zabezpečovaní vedecko-pedagogického procesu na Lesníckej fakulte, predovšetkým vo výučbe predmetov z oblasti geodézie, kartografie a katastra nehnuteľností. Doc. Chudý sa pričinil o rozvoj metód a inovácie vo výučbe v oblasti digitálnej fotogrametrie a lesníckeho mapovania. Ako pedagóg si vždy zachováva korektný a priateľský prístup ku študentom. Doc. Chudý sa podieľa ako gestor na zabezpečovaní viacerých profilových, povinných, či povinne voliteľných predmetoch v študijných programoch na Lesníckej fakulte, ako aj Fakulte ekológie a environmentalistiky. Z pohľadu študentov je žiadaným vedúcim záverečných prác, pri ktorých vždy dbal na prepojenie teoretických poznatkov s praktickou aplikáciou. Počas pedagogickej kariéry na LF publikoval viacero učebných materiálov, skrípt a vedeckých štúdií, ktoré sú cenným zdrojom informácií pri výučbe študentov. Popri tom sa aktívne podieľa na odovzdávaní zručností a skúseností študentom v rámci extrakurikulárnych aktivít ako umelecký vedúci folklórneho súboru Poľana.
doc. PaedDr. Ľubošovi Krišťákovi, PhD., za dlhodobý prínos v oblasti inovácií fyzikálneho vzdelávania na Technickej univerzite vo Zvolene, ktorému sa venoval v rámci siedmich KEGA projektov, pričom v troch z nich pôsobil ako zodpovedný riešiteľ. Väčšina týchto projektov bola excelentne vyhodnotená a priniesla významné celospoločenské prínosy. V rámci tohto výskumu je spoluautorom troch vedeckých monografií, šiestich vysokoškolských učebníc (z ktorých dve získali Cenu rektora Technickej univerzity vo Zvolene za najlepšiu knižnú publikáciu), štyroch učebníc pre základné a stredné školy, ôsmich skrípt a viacerých didakticky zameraných databázových publikácií. V pedagogickej oblasti sa zároveň ako odborný garant aktívne podieľa na rozvoji a zabezpečovaní kvality Doplňujúceho pedagogického štúdia na TUZVO, ktoré umožňuje absolventom a študentom neučiteľských študijných odborov získať pedagogickú spôsobilosť na vyučovanie odborných predmetov na stredných školách.
doc. Ing. Nadežde Langovej, PhD., za jej aktívny prínos k príprave študentov v študijnom odbore Tvorba a konštrukcia nábytku, s dôrazom na prepojenie teórie s praktickými skúsenosťami. Je spoluautorkou učebnej literatúry, ktorá komplexne pokrýva oblasť nábytkových konštrukcií vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia – od základných spojov a kovaní až po pokročilé pevnostné výpočty nábytku. Jej otvorený a priateľský prístup k študentom sa prejavuje nielen vo výučbe, ale aj v aktívnej propagácii Drevárskej fakulty na stredných školách, kde prezentuje študijné možnosti, zameranie odboru a široké uplatnenie jeho absolventov v praxi.
Ing. Andrei Zacharovej, PhD., za vynikajúcu pedagogickú činnosť v oblastiach monitoringu životného prostredia, globálnych environmentálnych problémov a základov environmentalistiky. Osobitne si vážime jej vysoké morálne hodnoty a zodpovedný prístup k práci. K študentom pristupuje individuálne, s empatiou a trpezlivosťou, čím vytvára podnetné a podporujúce prostredie pre ich akademický rozvoj. S veľkým nasadením a profesionalitou zastáva funkciu prodekanky pre vzdelávanie na Fakulte ekológie a environmentalistiky už druhé funkčné obdobie. Je tiež dlhoročnou organizátorkou Študentskej vedeckej konferencie, čím významne prispieva k rozvoju vedeckého a výskumného potenciálu študentov.
Ing. Jurajovi Modranskému, PhD., za kvalitnú a odbornú pedagogickú činnosť v oblastiach dendrológie, krajinárskej dendrológie, tvorby krajiny a vegetačných úprav. Ako obľúbený pedagóg kladie dôraz na praktickú výučbu v teréne a prepojenie teoretických poznatkov s reálnymi riešeniami. Každý semester organizuje viacdenné študijné exkurzie, ktoré študentom poskytujú komplexný pohľad na krajinu a umožňujú im prepájať vedomosti z viacerých disciplín. Je dlhoročným študijným poradcom v študijnom programe Ochrana a využívanie krajiny na Fakulte ekológie a environmentalistiky, kde aktívne podporuje študentov v ich akademickom a profesijnom raste.
Ing. Milanovi Helexovi, PhD., za dlhoročnú, intenzívnu a vysokokvalitnú pedagogickú činnosť na Fakulte techniky. Ako pedagóg vždy zachováva korektný, odborný a zodpovedný prístup pri výučbe predmetov, ako aj v procese skúšania v oblastiach hydrauliky, metrológie a tekutinových mechanizmov. Významne sa podieľa aj na organizovaní certifikovaných kurzov Základy hydraulických mechanizmov v spolupráci s priemyselnými partnermi, čím podporuje prepojenie akademickej sféry s praxou. Jeho odborné výstupy výrazne prispievajú k vzdelávaniu nielen študentov, ale aj širšej odbornej verejnosti.
Mgr. Jaroslave Štefkovej, PhD., ktorá pôsobí na Ústave cudzích jazykov Technickej univerzity od roku 1998. Vo svojej pedagogickej činnosti sa špecializuje na výučbu odborne orientovaného anglického jazyka, najmä v študijných programoch Protipožiarna ochrana a bezpečnosť a Ekonomika a manažment podnikov drevospracujúceho priemyslu. Dlhodobo pôsobí aj ako lektorka angličtiny na Univerzite tretieho veku pri Technickej univerzite vo Zvolene. Vo vedeckovýskumnej a projektovej činnosti sa sústreďuje na inovatívne vzdelávanie, elektronické testovanie a integrované vyučovanie predmetu a jazyka. Pre študentov študijného programu Protipožiarna ochrana a bezpečnosť zostavila odborné skriptá a pravidelne prispieva do univerzitného časopisu TUZVO. K pracovným úlohám i vyučovaniu pristupuje s vysokou mierou zodpovednosti a nadšenia. Je vždy ochotná pomôcť študentom a usmerniť ich v ich akademickom aj osobnom raste.
Všetkým laureátom vedenie Technickej univerzity vo Zvolene srdečne gratuluje!
-JL-
Foto: Miroslav Rusnák