„Deň učiteľov, ktorý si pripomíname v deň narodenia učiteľa národov Jána Amosa Komenského, je vyjadrením uznania náročnej práce všetkých pedagogických pracovníkov, pre ktorých je práca poslaním. Navyše, tento sviatok považujeme za vhodnú príležitosť aj na ocenenie publikačnej činnosti a vedeckého prínosu našich tvorivých zamestnancov. Dnešné stretnutie považujeme za ozajstný slávnostný okamih, ktorý môžeme spolu zdieľať a prostredníctvom ktorého im zároveň prajeme veľa pracovného elánu, inovatívnych myšlienok a chuti posúvať mladú generáciu v oblasti vzdelávania, vedy a pokroku“, uviedol rektor TU vo Zvolene Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD.
Na základe nominácií dekanov fakúlt, ktoré schválilo Vedenie Technickej univerzity vo Zvolene dňa 24. marca 2023, rektor Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD., udelil Plaketu J. A. Komenského za rok 2023 za mimoriadny prínos v oblasti vzdelávania na Technickej univerzite vo Zvolene nasledujúcim učiteľom:
doc. Ing. Erike Gömöryovej, CSc.
Za príkladný a zodpovedný prístup pri zabezpečovaní pedagogického procesu, rozvoj a vedenie predmetov z oblasti Lesníckej pedológie a mikrobiológie, Ekológie a manažmentu pôd. Doc. Gömöryová sa zároveň podieľa na excelentnom výskume pracoviska a publikovaní kvalitných učebných textov pre študentov Lesníckej fakulty.
Ing. Romanovi Sitkovi, PhD.
O kvalite pedagogických zručností Ing. Sitka svedčí každoročne množstvo pozitívnych ohlasov zo strany študentov. Ako pedagóg si vždy zachováva korektný a zodpovedný prístup pri výučbe predmetov z oblasti Štatistických metód, Dendrometrie a Ďiaľkového prieskumu Zeme, ako aj pri vedení záverečných prác študentov. Ing. Sitko sa rovnako podieľa na zabezpečovaní viacerých extrakurikulárnych aktivít pre študentov, napr. aj v rámci výberového predmetu Kurz prežitia v extrémnych podmienkach.
doc. Mgr. art. Mariánovi Ihringovi, ArtD., univerzitnému profesorovi
Za jeho osobné zanietenie, obhajobu a rozvoj umenia a dizajnu ako svojbytných kategórií, mimoriadne tvorivý prístup k práci a študentom, hľadanie kvality bez kompromisov, priamočiarosť, dlhodobú hodnotnú pedagogickú, ale aj originálnu tvorivú činnosť, ktorou dlhodobo prispieva k výchove množstva vysokokvalifikovaných dizajnérov. Stál pri kreovaní a aktívne podporoval rast aktuálneho študijného odboru umenie so zameraním na dizajn na Drevárskej fakulte. Počas svojho dlhoročného pôsobenia na TU vo Zvolene sa svojou prácou významne zaslúžil o napĺňanie poslania fakulty a univerzity.
doc. Ing. Miroslave Mamoňovej, PhD.
Za mimoriadne aktívnu výchovno-vzdelávaciu činnosť, ktorá je každoročne zo strany študentov vysoko hodnotená. Na vyučovaných predmetoch vie s entuziazmom študentov zaujať a motivovať na získavanie nových poznatkov v oblasti štruktúry dreva. Je úspešná pri zapájaní študentov do ŠVOČ projektov a vie ich motivovať na tvorbu bakalárskych a diplomových prác. Je autorkou študentmi mimoriadne žiadanej interaktívnej študijnej literatúry.
doc. Ing. Andree Diviakovej, PhD.
Za dlhodobú a intenzívnu prácu so študentmi. Ako študijná poradkyňa im venuje veľkú pozornosť a všestranne pomáha pri prekonávaní problémov nielen pri nástupe na štúdium, ale aj v ďalších rokoch. Do výučby vnáša, okrem vysoko odborného prístupu, aj výrazný zážitkový akcent a silné prepojenie na prax. Doc. Diviaková má za sebou dlhoročnú kvalitnú pedagogickú činnosť v oblasti rastlinných biotopov a ekologických sietí a pod jej vedením vyrástlo veľa absolventov, ktorí sa na trhu práce úspešne uplatnili.
doc. Ing. Tomášovi Lepeškovi, PhD.
Za kvalitnú a vysoko odbornú pedagogickú činnosť v oblasti meliorácií, rekultivácií, manažmentu povodí a geoekológie horských a vysokohorských oblastí, predovšetkým však za citlivý a ľudský prístup k študentom. Doc. Lepeška výrazne podporuje študentov pri ich mimoškolských aktivitách, ktoré prispievajú k propagácii Fakulty ekológie a environmentalistiky. Pri výučbe akcentuje silné prepojenie teórie s reálnymi príkladmi a praktickými riešeniami.
doc. Ing. Miroslavovi Dadovi, PhD.
Za vysoký a neoceniteľný prínos pri všestrannom rozvoji fakulty v pozícii prodekana fakulty počas jeho funkčného obdobia a hlavne za odvedenú prácu pri vypracovávaní materiálov na akreditáciu všetkých študijných programov fakulty.
Ing. Pavlovi Koledovi, PhD.
Za popularizáciu vedy a techniky v snahe zvýšiť záujem mladých o štúdium technických odborov na školách technického zamerania prostredníctvom projektu „Robohranie“. Súčasne viac ako 10 rokov zabezpečuje výučbu predmetov z oblasti informatiky, štatistiky, programovania a servomechanizmov. Spokojnosť jeho študentov je dôkazom toho, že to robí dobre. Okrem jeho vlastnej výučby pomáha s technickým zabezpečením výučby aj iných predmetov, či už v rámci katedry, ako aj fakulty.
Mgr. Zuzane Vyhnálikovej, PhD.
Doktorka Vyhnáliková svojím pedagogickým prístupom k študentom napĺňa podstatu kvalitného pedagóga. S nadšením im odovzdáva svoje vedomosti i bohaté osobné skúsenosti, k študentom je ústretová a nápomocná. Vyučuje všeobecnú a odborne zameranú nemčinu na všetkých fakultách univerzity. Vo vedeckovýskumnej oblasti sa zameriava na terminológiu v oblasti lesníctva a poľovníctva a na odborný preklad. V projektovej oblasti sa väčšinou venuje vyučovaniu nemčiny a terminológie.
Doc. Ihringovi a doc. Dadovi, ktorí sa podujatia nemohli osobne zúčastniť, budú ocenenia odovzdané počas nasledujúceho rokovania vedenia TUZVO.
Následne rektor Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD., odovzdal Ceny rektora TUZVO za publikačnú činnosť a vedecký prínos za rok 2022.
Cenu rektora Technickej univerzity vo Zvolene za výnimočné publikácie knižného charakteru získali nasledovní autori knižných publikácií:
1. Kolektív autorov z Lesníckej fakulty - doc. Ing. Ján Merganič, PhD., Ing. Michal Allman, PhD., Ing. Zuzana Dudáková, PhD., Ing. Ján Bahýľ, PhD., Ing. Michal Ferenčík0, PhD., prof. Ing. Matúš Jakubis, PhD., doc. Ing. Martin Jankovský, PhD., Ing. Vladimír Juško, PhD., doc. Ing. Bc. Miroslav Kardoš, PhD., Ing. Daniel Meloun, Dr. Ing. Katarína Merganičová, Ing. Milan Mistrík, Ing. Martin Mokroš, PhD., Ing. Roman Sitko, PhD., doc. Ing. Julián Tomaštík, PhD., Ing. Peter Valent, PhD., Ing. Mária Vlčková, PhD., Ing. Jozef Výbošťok, PhD., za vydanie vedeckej monografie „Disturbancie v lesných ekosystémoch a možnosti ich kvantifikácie a predikcie pre potreby lesného hospodárstva“. Cenu prevzal doc. Merganič.
Publikácia pojednáva o poškodeniach porastov a lesných komplexov abiotickými, resp. biotickými škodlivými činiteľmi, na ktoré sa obhospodarovateľ lesa len ťažko dokáže pripraviť. Autori vo svojej práci poukazujú aj na preventívne opatrenia, ktoré môže obhospodarovateľ lesa aplikovať s cieľom zníženia ich dopadu na ekosystémy, hospodárstvo a spoločnosť. Monografia poskytuje cennú bázu poznatkov v danej oblasti, ktorá môže napomôcť ich rýchlejšiemu prenosu do praxe lesného hospodárstva.
2. Kolektív autorov z Drevárskej fakulty - prof. Ing. Jozef Štefko, CSc., doc. Ing. Alena Rohanová, PhD., Ing. Dominika Búryová, PhD., Ing. Roman Soyka, PhD., Ing. Stanislav Jochim, PhD., Ing. Pavol Sedlák, PhD., doc. Ing. Martin Čulík, PhD., za vydanie vysokoškolskej učebnice „Drevené stavebné konštrukcie“. Cenu prevzal prof. Štefko.
Publikácia poskytuje obsiahle, ucelené a aktuálne informácie z oblasti histórie, typológie, funkčných požiadaviek, technológie, architektúry, materiálov drevených stavieb, ako aj príkladov ich realizácií. Bude sa využívať v pedagogickom procese pri výučbe viacerých disciplín a predmetov. Je inšpiráciou a motiváciou pre každého, koho oslovil fenomén drevostavieb, ale presvedčí aj mnohých skeptikov. Učebnica, spracovaná vo vysokej grafickej kvalite, obsahuje veľké množstvo názorných obrázkov a detailov.
Cenu rektora Technickej univerzity vo Zvolene za vedecký prínos získali:
1. doc. Ing. Erika Gömöryová, CSc., z Lesníckej fakulty, za významný vedecký prínos.
Autorka publikovala v roku 2021 šesť vedeckých prác, všetky v karentovaných časopisoch. Zároveň v roku 2022 publikovala ako hlavná autorka alebo v spoluautorstve 5 karentovaných publikácií a ďalšie 2 práce sú zatiaľ v recenznom konaní. Ako prvý autor vystupuje na 2 publikáciách. Najvyšší impact factor dosahuje článok uverejnený v časopise Forest Ecology and Management s hodnotou 4,384. Predmetné vedecké príspevky sú zamerané predovšetkým na zmeny pôdnych vlastností vrátane živej zložky pôdy v dôsledku vplyvu environmentálnych zmien či už prírodného alebo antropogénneho pôvodu, a to ako v rámci Slovenska, tak aj v rámci širších geografických celkov.
2. prof. Ing. Roman Réh, CSc. a doc. PaedDr. Ľuboš Krišťák, PhD., obaja z Drevárskej fakulty, za významnú vedecko-výskumnú činnosť.
Autori dlhodobo spoločne publikujú svoje vedecké výsledky v karentovaných časopisoch, na ktoré evidujú množstvo citácií. V rokoch 2021 a 2022 publikovali okrem iných aj 6 publikácií v prvom kvartile podľa JCR, z ktorých prvé tri publikácie boli citované viac ako 30-krát a sú uvádzané v databáze WOS ako „Highly Cited Paper“, čím sa zaradili medzi 1 % najcitovanejších článkov vo svete v oblasti Materials Science podľa WOS v rokoch 2021 a 2022. Ďalšie tri publikácie týchto autorov boli citované viac ako 20-krát a prvá z nich bola v databáze WOS vedená ako “Hot paper”, čím sa zaradili medzi 0,1 % najcitovanejších článkov vo svete v oblasti Materials Science podľa WOS v období marec/apríl 2022. Ich publikácie patria k významným výsledkom medzinárodnej spolupráce DF TUZVO v oblasti drevárskej vedy a technológie.
3. prof. Ing. Slavomír Stašiov, PhD., z Fakulty ekológie a environmentalistiky, za významný vedecký prínos.
Cena sa prof. Stašiovovi udeľuje za články v 1. a 2. kvartile podľa databázy WoS a za príkladné vedenie výskumnej úlohy VEGA „Vplyv manažmentu na biodiverzitu a ekosystémové služby podhorských lúk“ zameranej na posúdenie vplyvu manažmentu na podhorské lúky z hľadiska ich biodiverzity, ekologickej stability, ochranárskej hodnoty, plnenia ich funkcií a poskytovania ekosystémových služieb. Nominant bol tiež spoluriešiteľom KEGA grantu „Vedecká výučba v ekologickom vzdelávaní: kolaboratívny prístup "Terén - Laboratórium - Aplikácia".
4. Ing. Jozef Salva, PhD., z Fakulty ekológie a environmentalistiky, za významný vedecký prínos.
Cena sa Dr. Salvovi udeľuje za mimoriadne významný autorský podiel v piatich vedeckých prácach v časopisoch evidovaných v databáze Web of Science, z toho 4 práce sú v databáze Current Contents Connect a za jeho významné aktivity vo vedecko-výskumnej činnosti v oblasti environmentálneho inžinierstva. Dr. Salva publikoval ako mladý vysokoškolský pedagóg za obdobie rokov 2021 – 2022 články prevažne v 2. kvartile s IF v rozmedzí 2,736 – 3,473. Zodpovedne a aktívne sa spolupodieľal na projekte Envihealth, podporenom z OP Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020.
5. doc. Ing. Peter Koleda, PhD., z Fakulty techniky, za vedecké práce publikované v karentovaných časopisoch.
Autor v rokoch 2021 a 2022 publikoval v spoluautorstve 5 vedeckých článkov v karentovaných časopisoch s IF od 1,6 do 2,6. Vo svojej vedeckej činnosti sa zameriava najmä na hodnotenie a optimalizáciu technologických procesov obrábania kovových a nekovových materiálov s dôrazom na energetickú náročnosť a kvalitu vytvoreného povrchu. V aktuálnom období vedie vedecký tím, ktorý skúma vhodnosť relevantných signálov pre adaptívne riadenie vybraných stratégií obrábania materiálov na báze dreva na CNC obrábacích strojoch.
Všetkým laureátom vedenie Technickej univerzity vo Zvolene srdečne gratuluje!
Vo Zvolene dňa 28. marca 2023
-JL-
Foto: Miroslav Rusnák