Predstavitelia vysokých škôl a univerzít rokovali o aktuálnych témach vysokého školstva za prítomnosti ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej a generálneho riaditeľa sekcie vysokých škôl MŠVVaŠ SR Jozefa Jurkoviča. Diskusia sa týkala otázok budúcoročného financovania vysokých škôl, aktuálnej situácie v získavaní a čerpaní zdrojov zo štrukturálnych fondov EÚ a čerpania zdrojov vyčlenených vládou SR na rekonštrukcie vysokoškolských internátov.
SRK pri tejto príležitosti vyzvala Martinu Lubyovú, aby požiadala ministra financií SR o zabezpečenie zostatku finančných prostriedkov vyčlenených na rekonštrukcie vysokoškolských internátov z celkovej sumy 50 mil. Eur a následne ich previedla na príslušné verejné vysoké školy. Ďalej SRK zobrala na vedomie informácie ministerky o dôvodoch, priebehu a možných dopadoch zlučovania Operačného programu Výskum a inovácie a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, ktoré navrhol Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.
Jednou z hlavných tém rokovania 90. zasadania SRK, za účasti podpredsedu výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) René Matloviča, boli procesy zabezpečovania kvality vo vysokom školstve a návrh akreditačných štandardov, ktoré zverejnila SAAVŠ na verejné pripomienkovanie do 5. decembra 2019. SRK začala vnútornú diskusiu o zverejnenom návrhu s tým, že stanovisko k návrhu prerokuje a zverejní na svojom zasadnutí začiatkom decembra.
Ďalej rektorky a rektori za účasti generálneho riaditeľa Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI) Jána Turňu rokovali o návrhu CVTI na spolufinancovanie konzorciálneho prístupu verejných vysokých škôl do vedeckých elektronických informačných zdrojov (EIZ) na roky 2020-2022. SRK podporila spoločný postup pri zabezpečení vedeckých EIZ s tým, že pristúpi dodatočne k individuálnej konzultácii v prípadoch, keď verejná vysoká škola zaujala výhradu k predloženému návrhu s cieľom nájsť dohodu pri zachovaní centrálneho obstarávania predplatného prístupov do vybraných vedeckých EIZ a udržaní doterajšej kontinuity.
V súlade s už schváleným uznesením SRK naďalej trvá na požiadavke zastaviť opätovné verifikovanie výstupov publikačnej činnosti zamestnancov vysokých škôl evidovaných v Centrálnom registri evidencie publikačnej činnosti vo vykazovacom období 2013 a za ďalšie vykazovacie obdobie. SRK sa stotožnila s právnym názorom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach predloženým ministerke školstva, vedy, výskumu a športu SR v októbri tohto roku, ktoré poukazuje na rozpor opätovnej verifikácie výstupov s právnymi predpismi.
Aktuálnou témou, ktorou sa SRK na svojom 90. zasadaní zaoberala, bola nedotknuteľnosť akademickej pôdy. Rektorky a rektori s rozhorčením prijali informáciu o narušení akademickej pôdy Akadémie Policajného zboru v Bratislave neadekvátnym zásahom policajných zložiek dňa 28. októbra 2019. Vstup polície na akademickú pôdu sa uskutočnil bez vedomia a súhlasu rektorky vysokej školy, a preto SRK pokladá tento postup za odporujúci súčasným platným právnym predpisom. Spôsob, akým sa policajný zásah uskutočnil považuje za vecne neadekvátny závažnosti vyšetrovaného prípadu a žiada nadriadené kompetentné orgány vyvodiť dôsledky aj ako prevenciu, aby sa podobné prípady neopakovali.
-ĽB-
Študenti TUZVO na zasadaní Slovenskej rektorskej konferencii
V dňoch 7. - 8. novembra 2019 sa u nás na univerzite konalo zasadanie Slovenskej rektorskej konferencie, ktorej sme sa mohli zúčastniť aj my, študenti Lesníckej fakulty TUZVO, Soňa Grenčíková, Ivan Gracík a Marek Štefanec. Na zasadanie SRK nás pozval jej prezident prof. Rudolf Kropil, aby sme videli ako zasadajú a o čom rokujú rektori všetkých slovenských vysokých škôl a univerzít. Doteraz študenti nemali možnosť byť súčasťou na rokovaniach SRK, preto sme pozvanie prijali s nadšením a zvedavosťou.
Prvý deň 7. novembra sa v konferenčnej miestnosti Rektorátu TUZVO stretol prezident SRK prof. Rudolf Kropil s viceprezidentmi SRK prof. Luciou Kurilovskou – rektorkou Akadémie Policajného zboru v Bratislave, prof. Pavlom Sovákom – rektorom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a prof. Liborom Vozárom - rektorom Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Po našom predstavení prezidentom SRK nás rektori milo privítali a hneď sa začalo rokovanie. Rektori postupovali podľa daných bodov programu, ktoré na začiatku odsúhlasili. Rozoberali témy týkajúce sa financovania vysokých škôl, nových akreditačných štandardov, rekonštrukcie študentských domovov a celkového programu zasadania SRK na ďalší deň.
Na druhý deň 8. novembra sa na tom istom mieste stretlo 20 rektorov vysokých škôl a univerzít, ako aj ďalší hostia, ktorí vystupovali na konferencii so svojimi príspevkami. Rektorky a rektori privítali ministerku školstva, vedy, výskumu a športu SR Martinu Lubyovú, generálneho riaditeľa sekcie vysokých škôl MŠVVaŠ SR Jozefa Jurkoviča, podpredsedu výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) René Matloviča, ako aj generálneho riaditeľa centra vedecko-technických informácií SR prof. Ján Turňu a ďalších hostí.
Konferencia začala v dopoludňajších hodinách. Trvala niekoľko hodín, bola veľmi náročná a intenzívna. Bolo zaujímavé pozorovať profesionálov pri práci, ako pohotovo vedia reagovať na dané témy. Počas celej konferencie boli k nám milí a zaujímali sa o náš názor. Zaujali nás pohotové reakcie pani ministerky, ktorá sa rýchlo orientovala v diskutovaných témach a promptne odpovedala na všetky otázky. Vďaka pozvaniu profesora Kropila sme mohli aj my – študenti nahliadnuť do priebehu rokovania SRK. Bolo to pre nás veľkým prínosom a dúfame, že sa takéto pozvania budú opakovať aj do budúcnosti.
Soňa Grenčíková, Ivan Gracík a Marek Štefanec, Lesnícka fakulta
Foto: P. Koreň