Skutočne veľké výzvy doby sú navzájom zložito prepletené v prírodnej oblasti, ako aj v spoločnosti – sú komplexné. Jednotlivci nemajú schopnosť celistvo pochopiť systémové prepojenia komplexných javov. Ako však dokazuje história, veda je v našom úsilí spoľahlivým nástrojom na zodpovedanie väčšiny otázok. Hlavnou témou Európskej noci vedy 2024 je preto komplexita, ktorá sa zaoberá skúmaním systémov s mnohými vzájomne prepojenými časťami, kde správanie celého systému nemožno pochopiť iba na základe vlastností jeho jednotlivých častí. Je definovaná vzájomnou prepojenosťou a nelinearitou, kde malé zmeny môžu mať veľké a nepredvídateľné účinky.
Európska noc vedy 2024, ktorá sa bude konať 27. septembra, ponúka sériu vedeckých prezentácií, diskusií, praktických experimentov, workshopov, technologických atrakcií či digitálnych aktivít.
Technická univerzita vo Zvolene sa bude prezentovať prostredníctvom jej všetkých štyroch fakúlt. Pozývame Vás do našich stánkov, naše kolegyne a kolegovia sa už teraz tešia na Vašu návštevu a zvedavé otázky. Tu je prehľad toho, čo môžete vidieť v Banskej Bystrici v piatok 27. 09. 2024 v čase od 9:00 do 21:00 hod. v Europa Shopping Center.
Lesnícka fakulta sa bude prezentovať stánkom „Digitálne dvojča lesa“. Les rastie okolo 100 rokov a výsledky práce lesníkov uvidia až budúce generácie. Aby sme predbehli čas, vytvorili sme práve jeho digitálne dvojča. Táto technológia umožní vidieť výsledky práce lesníkov okamžite. Presuňte sa do virtuálnej reality, urobte zásahy do štruktúry lesa a teleportujte sa do budúcnosti, aby ste videli výsledky svojej práce.
Drevárska fakulta vás pozýva do stánku „Máme v srdci drevo“, kde odhalíte fascinujúci svet dreva od jeho mikroskopickej štruktúry až po netradičné využitie v jeho rôznorodých podobách v udržateľných materiáloch a produktoch. Príďte objaviť, ako prelomové projekty a výskum našich kolegov pretvárajú drevo do podoby pre uplatnenie v budúcnosti.
Fakulta ekológie a environmentalistiky ponúkne stánok „Organizmy majú komplexné využitie v živej aj neživej prírode“. Niektoré živé organizmy vyskytujúce sa voľne v prírode sa využívajú aj ako testovacie organizmy na posúdenie kvality vody a pôdy. Budeme prezentovať konvenčné ekotoxikologické testy i testy vyššej generácie. V stánku „Rádioaktivita okolo nás“ uvidíte praktické ukážky prítomnosti rádioaktivity okolo nás prostredníctvom pozorovania stôp častíc ionizujúceho žiarenia v hmlovej komore, merania rádioaktivity v rôznych vzorkách z bežného života i merania objemovej aktivity radónu v budovách. Stánok „Život na dne rieky“ bude prezentovať akváriá modelujúce skutočný život na dne riek. V akváriách budú prítomné živočíchy zo skupiny bentických bezstavovcov, anorganický materiál predstavujúci habitat týchto živočíchov, ako aj ich prirodzená potrava v podobe lístia z vegetácie vyskytujúcej sa v okolí riek.
Stánky „3D tlač“ a „3D skenovanie a virtuálna realita“ pripraví Fakulta techniky. Návštevníci v nich uvidia samotnú 3D tlačiareň, prostredie, v ktorom sa modely pripravujú do tlače, vytlačené modely a práce študentov, prácu s 3D perom či 3D skenovanie, ale aj virtuálnu realitu vo forme rôznych aplikácii a hier.
Mimoriadne zaujímavou aktivitou, ktorou sa bude prezentovať Lesnícka fakulta, je prednáška s názvom „Dokáže technologický rozvoj pomôcť pri ochrane lesných ekosystémov?“, ktorá sa uskutoční v priestoroch V-Klubu v Bratislave 27. 09. 2024 o 19:00 hod.
Viac informácií nájdete: Úvod - Noc Vedy
Ján Lichý
Kancelária rektora
Foto: Noc Vedy 2024