V rámci diskusie spoločne s profesionálmi z lesníckej praxe, vedcami, študentmi a zástupcami laickej verejnosti rozoberali kľúčové lesnícke témy, ako napríklad lesníctvo a vzdelávanie a pripravenosť na vstup mladých lesníkov do neustále meniaceho sa pracovného procesu. Keďže sa jednalo o medzinárodný projekt uvedená diskusia bola organizovaná aj v iných lokálnych centrách po celom svete.
Na pôde Technickej univerzity vo Zvolene sa v príjemných priestoroch novootvorenej Relax Zóny mali príležitosť stretnúť predstavitelia vedy v zastúpení pedagógov z Lesníckej fakulty TUZVO a odborníci z praxe. Pozvanie prijali aj iné lesnícke inštitúcie ako Forest Europe, Národné lesnícke centrum či Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene. Nakoľko cieľom uvedeného podujatia bolo získanie čo najširšieho spektra názorov, pozvaní boli aj študenti z iných odborov a laická verejnosť. Podujatie slávnostne otvoril rektor Technickej univerzity vo Zvolene Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD., a členovia IFSA Slovakia. Následne sa diskutujúci rozdelili k jednotlivým stolom, kde vzájomne rozobrali a riešili nasledujúce otázky:
• Diskutujte, či sú tradičné vedomosti (vzdelanie) dôležité pre obhospodarovanie lesa a ako by mohli byť začlenené do formálneho vzdelávacieho systému.
• Aké sú najväčšie zmeny v zamestnaniach v lesnom sektore, ktoré ste postrehli, resp. predpokladáte, že sa udejú v budúcnosti? Aké sú hlavné dôvody týchto zmien? • Aké schopnosti a zručnosti (vzdelanie) považujete za vhodné (potrebné) pre úspech v lesnom sektore v súčasnosti a v budúcnosti?
• Ako sa môžu ľudia naučiť milovať (mať radi) les? Ako môžeme inšpirovať iných, aby mali radi les?
• Aké sú najmodernejšie či inovatívne pomôcky, ktoré vám pomohli k úspechu?
V rámci piatich kôl boli jednotliví diskutujúci náhodne usadení tak, aby každý z nich mal možnosť diskutovať na každú položenú otázku. Medzi diskutujúcimi prebehli zaujímavé a plodné diskusie, ktoré svojim obsahom boli prínosne nie len pre celkový výsledok pripraveného podujatia, ale aj pre samotných diskutujúcich. Výstupom z podujatia boli stanoviská a myšlienky, ktoré padli v rámci jednotlivých diskusií. Na záver podujatia moderátori zhodnotili hlavné postrehy z jednotlivých kôl, ktoré budú slúžiť ako podklad pre IFSA v medzinárodnom projekte (Green jobs – The future of employment in the forest sector) a budúcom procese výučby. Okrem IFSA sa na projekte podieľali aj ďalšie medzinárodné organizácie (International Union of Forest Research Organizations a European Forest Institute).
Po oficiálnom ukončení a poďakovaní všetkým účinkujúcim prebehla medzi organizátormi a hosťami vzájomná diskusia, kde spoločne zhodnotili významnosť a jedinečnosť podujatia, ako aj možnosti ďalšieho pokračovania v podobných diskusných fórach. Na záver by sa touto cestou chceli organizátori World Café poďakovať vedeniu Technickej univerzite vo Zvolene a Lesníckej fakulty za podporu pri príprave a realizácií podujatia.
IFSA Slovakia, Zuzana Slatkovská