Poslaním konferencie COINTT je upriamenie pozornosti akademickej, odbornej a podnikateľskej verejnosti na problematiku transferu technológií, ochrany duševného vlastníctva, inovácií a podpory podnikania. Hlavným cieľom podujatia bolo podporiť transfer technológií, vedomostí a poznatkov zo slovenských verejných vedeckovýskumných inštitúcií do praxe, a to prostredníctvom vytvorenia priestoru pre stretávanie sa vedeckovýskumných pracovníkov s predstaviteľmi komerčnej sféry a možnými investormi.
Podujatie bolo realizované v rámci implementácie národného projektu Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku – NITT SK II, ktorého je Technická univerzita vo Zvolene partnerom.
Prvý deň podujatia bol na programe diskusný panel „Ako k téme stransparentňovania výskumných kapacít pristupuje Banskobystrický samosprávny kraj?“ , na ktorého príprave sa podieľala aj Technická univerzita vo Zvolene prostredníctvom svojich členov v Organizačnom výbore a Obsahovej rade Konferencie COINTT 2022. Panelovú diskusiu viedol, Mgr. Miroslav Kubiš, riaditeľ Odboru transferu technológií Centra Vedecko-technických informácií Slovenskej republiky. Účastníkmi panelu boli Ing. Jana Pálková z regionálnej iniciatívy Catching-Up Regions, Ing. Ján Lichý, viceprimátor mesta Banská Bystrica, Mgr. Kristína Kavická, riaditeľka ľudských zdrojov firmy Continental Automotive Systems Slovakia s.r.o., doc. Ing. Erika Sujová, PhD., prodekanka Fakulty techniky Technickej univerzity vo Zvolene a Ing. Klára Báliková, PhD. z Referátu transferu technológií Technickej univerzity vo Zvolene. Technická univerzita vo Zvolene v rámci panelu odprezentovala výsledky svojho prieskumu o požiadavkách na prístup univerzity k podnikateľskému sektoru v rámci kraja. Diskusia so zástupcami jednotlivých účastníkov daného procesu priniesla odpovede na to, ako oni vnímajú svoju úlohu pri zvyšovaní inovačného potenciálu kraja, aké konkrétne kompetencie v rámci iniciatívy Catching-Up Regions môžu pripadnúť univerzitným centrám transferu technológií v banskobystrickom kraji a ako môže krajská iniciatíva prispieť k vytvoreniu transparentného a prozákaznicky orientovaného nastavenia vo vzťahu univerzít a firemného sektora.
Súčasťou konferencie bolo aj odovzdávanie Ceny za transfer technológií, ktoré boli odovzdané po jubilejný desiatykrát.
Počas konferenčných dní, 18. a 19. 10. 2022, mala každá z prítomných inštitúcií aj stánok v Expo stage-i, ktorý sa nachádzal vo vstupných priestoroch pred hlavnou konferenčnou miestnosťou. Technická univerzita vo Zvolene v ňom prezentovala služby, ktoré poskytuje Referát pre transfer technológií voči vedeckovýskumným pracovníkom aj voči komerčným subjektom, ako aj voľné vedeckovýskumné kapacity univerzity a zaujímavé vedecké výstupy fakúlt.
Univerzitu na konferencii zastupovali aj pracovníčky Referátu pre transferu technológií, Ing. Naďa Murínová, Ing. Lenka Marcineková, PhD., Ing. Michaela Korená Hillayová, Ing. Blanka Giertliová, PhD. a Ing. Emília Jurášová, PhD., ktoré okrem účasti na podnetných diskusiách v rámci programu konferencie, zabezpečovali aj chod univerzitného Expo-stánku.
Klára Báliková
Foto: autorka